Sprzeciw wobec likwidacji Teatru Ekologicznego Bohema House


Nowe przepisy nad którymi pracuje rząd grożą likwidacją Teatru
Nowe przepisy nad którymi pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska mogą sprawić, że Teatr Bohema House straci źródło finansowania. Wszystko przez pomysły zmian w systemie gospodarki odpadami, które odbiorą prywatnym firmom fundusze na bardziej oryginalne i różnorodne formy edukacji ekologicznej.
Dlaczego Teatr jest zagrożony?
Teatr Bohema House został utworzony przez spółkę Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. jako placówka, która realizuje publiczne kampanie edukacyjne (PKE) związane z ekologią i ochroną środowiska. PKE to ważne zadanie, które muszą realizować wszystkie firmy, które wprowadzają towary w opakowaniach. Biorą w ten sposób odpowiedzialność za odpady, które powstaną po zużyciu ich produktów. Finansowanie działalności teatru pochodzi właśnie od ich wkładu finansowego przekazywanego na potrzeby realizacji PKE. Teatr Bohema House realizuje kampanie edukacyjne w imieniu tysięcy małych i średnich przedsiębiorców. Każda z tych firm mogłaby prowadzić własne działania na skalę lokalną (ulotki, plakaty itp.), ale dzięki temu, że ich wysiłek finansowy jest zebrany przez spółkę Eko Cykl, możliwa jest realizacja tych działań w formie teatru na profesjonalną skalę.
Nowy - planowany przez rząd system
Plany rządu mają doprowadzić do likwidacji organizacji odzysku opakowań (wśród nich Eko Cyklu), co skutkować będzie likwidacją Teatru.
Stąd protest widzów i artystów planowany w niedzielę 23 marca. Pikieta odbędzie się w tym samym czasie, w którym w Teatrze organizowane są wydarzenia artystyczne związane z Pierwszym Dniem Wiosny. W tym bezpłatny spektakl “Calineczka. Magia tkwi w naturze” - oraz parada artystów, połączona z pokazami muzycznymi, kostiumowymi i akrobatycznymi.
Kto może, niech się przyłączy
W proteście biorą udział artyści i społeczność Teatru. Wszyscy widzowie są oczywiście mile widziani. Apelujemy o przyłączenie się do protestu również do okolicznych mieszkańców i wszystkich, którym zależy na dalszych losach teatru. Głównym postulatem jest sprzeciw wobec prac Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które mają zmienić system finansowania gospodarki odpadami i w rezultacie doprowadzić do likwidacji pierwszego Teatru Ekologicznego.
Obecny system finansowej kontrybucji przedsiębiorców do systemu recyklingu daje firmom wybór tego, jakie przedsięwzięcia edukacji ekologicznej chcą wspierać. Teatr Ekologiczny Bohema House jest wspierany przez ok. 6 tys. małych i średnich firm, które w ten sposób stają się EkoMecenasami Sztuki.
Petycja w obronie dorobku artystów
W trakcie protestu będzie możliwość podpisania petycji przeciwko zmianie systemu, która oznaczałaby likwidację wszystkiego, co działa obecnie, czyli likwidację Eko Cyklu i podobnych spółek oraz zamknięcie ich działalności oraz inicjatyw edukacyjnych, w tym Teatru Bohema House.
Petycję można znaleźć na stronie internetowej spółki Eko Cykl i na stronie Teatru Bohema House.